CRASH TEST: adidas Skateboarding – Stan Smith Vulc Skateboarding

To kolejny, trzeci już test który przeprowadziliśmy przy współpracy z polskim oddziałem adidas Skateboarding, tym razem pod ostrzał wzięliśmy model Stan Smith Vulc. Dwa poprzednie Crash Testy wypadły bardzo pozytywnie, jak będzie z tym? Zapraszamy do lektury.

 

 

 

 

Buty dostałem do testów już jakiś czas temu, jednak dopiero ok. tydzień temu zakończyłem testy. Na desce towarzyszyły mi przez okres ok. 3 tygodni. Do przetestowania dostałem model, który nazywany jest zarówno Stan Smith Vulc oraz Stan Smith Skateboarding. Pierwotnie but ten był ‘pro modelem’ tenisisty – Stana Smitha i po raz pierwszy zadebiutował w latach 60’ ubiegłego wieku, czyli spory kawał czasu temu! Ostatnio jednak doczekał się swojej skateboardowej wersji, która niewiele różni się od buta powstałego 50 lat temu.

Stan Smith z 1964 roku

 

Niefortunnie dostałem but o rozmiar za duży, także każde wyjście na deskę wiązało się z zakładaniem dwóch par skarpet. Próbowałem się również dowiedzieć jak to jest z dostępnością tego modelu w naszym kraju… niestety jeżeli byliście nim zainteresowani to możecie czuć się trochę zawiedzeni, bo chyba żaden skateshop nie wyraził chęci posiadania buta w swojej ofercie (jeśli się mylimy prosimy o wiadomość). Sam but reklamowany był przez Nestor’a Judkinsa, który grał postać Stana Smitha a całość wyszła po prostu genialnie, jeśli jeszcze nie widzieliście zapraszam do sprawdzenia.

 

Cholewka wykonana została z wysokiej jakości zamszu zielonego koloru z kremowymi wstawkami, w zestawie oprócz butów dostajemy również trzy pary sznurówek (zielone, białe oraz zielonobiałe), które z pewnością Wam się przydadzą, gdyby nie tajemna technika przesuwania sznurówek po przetarciu to już po paru dniach moglibyście liczyć na przerwanie. Wyściółka wykonana została z miękkiej skóry dlatego już od początku byłem pewny, że zapiętki pozostaną bez skazy.

Przed testem
Przed testem

 

Na samym początku bardzo ciężko było mi się do niego przyzwyczaić, średnio lubię buty o takiej budowie a przez pierwsze dwa dni ślizgał on się po desce i ciężko było zrobić mi nawet najprostsze tricki, wystarczyło je jednak trochę rozjeździć. Byłem pod niemałym wrażeniem bo do końca testu zamsz nie uległ przetarciu na wylot w żadnym miejscu, adidas użył naprawdę wytrzymałych materiałów. Zniszczeniu uległ natomiast szew przy palcach przez co but stał się bardzo luźny, dlatego preferuję modele z jak najmniejsza ilością przeszyć.

Przed Testem
Przed Testem

 

Podeszwa zastosowana w modelu Stan Smith nie jest napakowana całym kalibrem innowacyjnych technologii… a szkoda, ponieważ jest to jeden z minusów tego buta. Zdecydowanie nie mogę przyczepić się do czucia deski oraz przyczepności (oprócz paru pierwszych dni bo ślizgały się po desce), jednak nie jest to raczej but do większych manewrów a raczej chillowania na płaskich mureczkach. Podeszwa nie jest praktycznie w ogóle wspomagana przez wkładkę, która podobnie jak w poprzednich testowanych modelach jest tylko kawałkiem pianki i prawie od razu zdecydowałem wymienić je na inne. Wytrzymałość też nie jest tutaj raczej pierwszoligowa, zupełne przeciwieństwo do Busenitzów ADV oraz Seeley Pro, w których miałem przyjemność jeździć poprzednim razem. Zdecydowałem się zakończyć testy ponieważ mimo tego, że podeszwa wciąż dawała rade to był to typowy kapeć i każdy kolejny dzień wiązał się ze zbyt dużym czuciem deski.

Przed testem
Przed testem

 

Stan Smithy mogę porównać do modelu Campus Vulc, m.in. ze względu na taką samą budowę oraz to, że podobnie mi się w nich jeździło, chociaż te drugie wypadły chyba nieco lepiej.  Sugerowana cena przez producenta to 70$ czyli jeśli kiedykolwiek pojawią się w polskich sklepach to ich cena wynosić będzie ok. 300 zł, uważam jednak, że za taką kasę możemy wybrać ciekawsze modele ze skateboardowej lini adidasa, zarówno pod względem wizualnym jak i wytrzymałości na desce.

Lewy but po teście
Stan Smith Vulc Skateboarding po teście
Stan Smith Vulc Skateboarding po teście
Stan Smith Vulc Skateboarding po teście

Stan Smith Vulc Skateboarding po teście

Wkładka, cienka pianka